Company One

ABOUT US » PRESS, AWARDS + NOMINATIONS

 

PRESS

AWARDS + NOMINATIONS
| Nominations listed in tan |

| Winners listed in orange |

C1 featured in WBUR The Artery's article,
"11 Theatres to Hit This Summer"

C1 has been featured in two recent Boston Globe articles: "Offstage, dramaturgs are playing a prominent role" and "Spotlight shines on area theater's diversity gap"

C1 was featured in WBUR's article "Diversity Onstage: Boston Theater Looks More Like Boston"

We've been named Best Theatre Company by the Improper Bostonian!


The Boston Globe celebrate's C1 Season 15 with the arts section cover article: "Company One: From upstart to mainstay"!


SHE KILLS MONSTERS was named to EdgeBoston's Top 10 of 2013 Fringe Theatre.

C1 was featured in TCG's American Theatre magazine!

The Boston Globe featured the
C1 world-premiere of Kirsten Greenidge's SPLENDOR in their
Fall Arts Preview


We are proud to announce that in April of 2013, City Councilor Ayanna Pressley presented C1 with an Official Resolution by the Boston City Council for our "countless contributions to Boston's Art community and dedication to diversifying arts and theatre in Boston." Many thanks!!

Mr. Unconventiality: Check out the BOLDFACERS feature on Company One Artistic Director Shawn LaCount!


'Chad Deity' Rules at the 31st Elliott Norton Awards
The Boston Globe
by Jeffrey Gantz
May 14, 2013


C1 was all over the 2011 year-end theatre press!



Shawn LaCount and Summer L. Williams featured in new ArtsBoston video!




Company One was recently awarded a $10,000 American Theatre Wing National Theatre Company Grant!

Read more in the announcement here and check out the pictures below of Shawn LaCount (artistic director), Sarah Shampnois (managing director), and Summer L. Williams (award-winning director, director of marketing) visiting NYC to receive the grant.

Company One was featured in a recent video produced by the Theatre Communications Group, "Stage Matters." Watch the whole, inspiring video below, but keep an eye out for Company One in Part 2!

 

 

 


 

 

 

 

 












Elliot Norton Awards

The Flick
Winner: Outstanding Production by a Small Theatre


How We Got On
Nominated for Outstanding Production by a Small Theatre

The Flick
Jen Rock, Cristina Todesco, Ed Young, Amanda Maciel Antunes, Anita Shriver
Winner: Outstanding Design, Midsize, Small or Fringe Theater



'

The Flick
Outstanding Actor, Small or Fringe Theatre
Winner: Alex Pollock



How We Got On
Summer L. Williams
Nominated: Outstanding Director, Small or Fringe Theater


The Flick
Shawn LaCount
Nominated: Outstanding Director, Small or Fringe Theater


How We Got On
Cloteal Horne
Nominated: Outstanding Actress, Small or Fringe Theater


The Flick
Brenna Fitzgeraldt
Nominated: Outstanding Actress, Small or Fringe Theater


The Elaborate Entrance of Chad Deity
Nominated for Outstanding Ensemble

The Elaborate Entrance of Chad Deity
Rick Engermann
Winner: Outstanding Actor
Small or Fringe Theater



The Elaborate Entrance of Chad Deity
Winner: Outstanding Production by a Small Theatre


The Elaborate Entrance of Chad Deity
Shawn LaCount
Winner: Outstanding Director, Small or Fringe Theater


The Elaborate Entrance of Chad Deity
Jen Rock, Jason Ries, Arshan Gailus, Kendra Bell, Olivia Sebesky
Winner: Outstanding Design, Midsize, Small or Fringe Theater



Bengal Tiger at the Baghdad Zoo
Nominated for Outstanding Actor,
Mason Sand


The Brother/Sister Plays
Hampton Fluker
Winner Outstanding Actor, Small/Fringe Theater


The Brother/Sister Plays
Nominated for Outstanding Production, Small Theater

Green Eyes
Erin Markey
Winner Outstanding Actress, Small/Fringe Theater


Green Eyes
Nominated for Outstanding Production, Small Theater

The Aliens
Shawn LaCount
Winner Outstanding Director, Small/Fringe Theater


The Aliens
Cristina Todesco [set], Bobby Frederick Tilley II [costumes], Aaron Mack [sound], Benjamin Williams [lighting]
Winner Outstanding Design, Midsize/Small/Fringe Theater


The Aliens
Alex Pollock
Winner Outstanding Actor, Small/Fringe Theater


The Aliens
Winner Outstanding Production, Small/Fringe Theater


Neighbors
Christine Power
Nominated for Outstanding Actress, Small/Fringe Theater

After The Quake
Nominated for Outstanding Production by a Fringe Company

The Overwhelming
Nominated for Outstanding Production by a Fringe Company



Voyeurs de Venus
Summer L. Williams
Winner Outstanding Director, Small/Fringe Company


Voyeurs de Venus
Nominated for Outstanding Production by a Fringe Company


Mr. Marmalade
Shawn LaCount
Nominated for Outstanding Director, Small/Fringe Company


Mr. Marmalade
Nominated for Outstanding Production by a Fringe Company



The Bluest Eye
Nominated for Outstanding Production by a Fringe Company

Jesus Hopped the 'A' Train
Winner, Best Fringe Production


IRNE Awards

 

The Elaborate Entrance of Chad Deity
Nominated for Best Play (Midsize)


The Elaborate Entrance of Chad Deity
Shawn LaCount
Nominated for Best Director of a Play (Midsize)


The Elaborate Entrance of Chad Deity
Jason Ries
Winner, Best Set Design



The Elaborate Entrance of Chad Deity
Jen Rock
Nominated for Best Lighting Design


The Elaborate Entrance of Chad Deity
Arshan Gailus
Nominated for Best Sound Design


The Elaborate Entrance of Chad Deity
Ricardo Engermann
Nominated for Best Actor (Play)


Love Person
Sabrina Dennison
Nominated for Best Actress (Play)


No Room for Wishing
(Company One and Central Square Theater)
Nominated for Best New Play


No Room for Wishing
Danny Bryck
Nominated for Best Solo


Green Eyes
(The Kindness @ Company One)
Winner, Best Visiting Production



Green Eyes
Erin Markey
Winner, Best Visiting Performer



Bengal Tiger at the Baghdad Zoo
Rick Park
Nominated for Best Actor (Play)


The Brother/Sister Plays
Winner Best Play (Midsize)



The Brother/Sister Plays
Hampton Fluker
Winner Best Supporting Actor (Drama)



The Brother/Sister Plays
James Milord
Nominated for Best Actor (Drama)


The Book of Grace
David Wheeler
Winner Best Director of a Drama (Midsize)



The Book of Grace
Frances Idlebrook
Nominated Best Actress (Drama)



The Book of Grace
Nominated for Best Play (Midsize)


The Mountain Song
with Pig Pen Theatre Company
Winner Best Visiting Production



GRIMM
Nominated for Best New Play


GRIMM
Becca A. Lewis
Winner Best Supporting Actress, Drama



The Emancipation of
Mandy and Miz Ellie

Shaumba Yandje Dibinga
Nominated for Best Choreography



The Emancipation of
Mandy and Miz Ellie

Alvin Terry
Nominated for Music Director



The Good Negro
Marvelyn McFarlane
Nominated for Best Actress, Drama


The Good Negro
Kris Sidberry
Nominated for Best Supporting Actress, Drama


Aliens
Nominated for
Best Small Production


The Pain and the Itch
Bevin O’Gara
Nominated for Best Director



The Pain and the Itch
Aimee Doherty
Nominated for Best Supporting Actress


The Pain and the Itch
Nominated for Best Ensemble



The Superheroine Monologues
Greg Maraio
Winner Best Costumes




The Superheroine Monologues
Nominated for Best New Play



Assassins
Mason Sand
Winner Supporting Actor, Musical




Assassins
Shawn LaCount
Nominated for Best Director of a Musical



Assassins
Nominated for Best Musical


Voyeuers de Venus
Marvelyn McFarlane
Nominated for Supporting Actress, Drama


The Bluest Eye
Marvelyn McFarlane
Nominated for Supporting Actress, Drama


The Bluest Eye
Adobuere J. Ebiama
Nominated for Best Actress, Drama



The Bluest Eye
Summer L. Williams
Nominated for Best Director, Drama


The Bluest Eye
Mr. Marmalade
Nominated for Best Drama


Mr. Marmalade
Rachel Hunt
Nominated for Best Actress, Drama


 


 


 














Adobuere J. Ebiama,
The Bluest Eye


Mason Sand, Assassins




Rachel Hunt, Mr. Marmalade




Aimee Doherty, The Pain and the Itch


Marvelyn McFarlane,
The Bluest Eye